Viza de reședință ce drepturi acordă?

28 martie 2018 477

Bună ziua. Trăim împreună cu viitoarea mea soție în apartamentul părinților mei. Acum fiindcă soția o să nască, vreau să-i fac viză de reședință și ei acolo. Ea este din Cahul și îi este greu tot timpul să umble cu documentele. Dar părintii mei sunt contra, deoarece cred că dacă o pun la viză de reședință, apoi o sa poată cere parte din apartament, dacă divorţăm. Este asa? Și în general, ce drepturi are în așa situații soția mea? Vă scriu ca să le explic părinților mei. Mulțumesc și o zi bună.

Jurist comments 4

Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nu va avea dreptul de proprietate asupra bunului care apartine parintilor dvstra , or viza de resedinta nu acorda drepturi de proprietate ci este o forma de identificare ca locatar al bunului in cauza !

28 martie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dumitru;
De fapt viza de reședință sau de domicliu nu îi oferă persoanei dreptul de proprietate asupra bunului imobil.
Mai jos vedeți ce prevede Codul civil referitor la viza de reședință sau domiciliul persoanei.
Articolul 30. Domiciliul şi reşedinţa
(1) Domiciliul persoanei fizice este locul unde aceasta îşi are... mai detaliat locuinţa statornică sau principală. Se consideră că persoana îşi păstrează domiciliul atîta timp cît nu şi-a stabilit un altul.
(2) Reşedinţa persoanei fizice este locul unde îşi are locuinţa temporară sau secundară.
(3) Persoana al cărei domiciliu nu poate fi stabilit cu certitudine se consideră domiciliată la locul reşedinţei sale.
(4) În lipsă de reşedinţă, persoana este considerată că domiciliază la locul unde se găseşte, iar dacă acesta nu se cunoaşte, la locul ultimului domiciliu.

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=325085

28 martie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Reieșind din ultimile modificari, proprietarii imobilului pot în orice moment să radieze de la viza de reședință pe cei înscriși, chiar și în lipsa acordului acestora. Totodată dupa cum au menționat colegii, înregistrarea vizei de reședință nu ofera drept de proprietate sau posibilitate de a pretinde.

28 martie 2018

Multumesc frumos pentru un raspuns clar si detaliat.
O zi bună si succes in continuare.

28 martie 2018