Viza de resedinta dupa vanzarea apartamentului

31 mai 2020 139

Buna ziua. Odata cu vanzarea apartamentului, viza de resedinta a vechiului proprietar se anuleaza? Sau e necesar de scris o cerere de radiere? Multumesc!

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Bună ziua Anna,

Pentru a radia viza de reședință este nevoie de depus cerere la ASP.

Radierea din evidenţă a persoanelor se efectuează:

-la cererea solicitantului;
-la schimbarea domiciliului sau a reşedinţei temporare şi/sau în cazul autorizării emigrării;
-la cererea sau demersul proprietarului sau a coproprietarilor locuinţei proprietate privată, identificat(ţi) prin actul de identitate... mai detaliat şi care prezintă documentul ce atestă dreptul de proprietate asupra acestei locuinţe. În cazul în care locuinţa este proprietate privată a persoanei juridice, solicitantul prezintă suplimentar extrasul din Registrul de stat al unităţilor de drept, pentru a stabili administratorul persoanei juridice respective. Prezentarea acestui extras nu este obligatorie dacă autoritatea competentă poate verifica această informaţie prin Registrul de stat al unităţilor de drept.

Costul: 10 MDL.

1 iunie 2020
Valentin Ciuric
  • Avocat

Bună ziua!

Ați putea găsi mai multă informație în acest articol:
https://dreptimobiliar.md/viza-de-resedinta-ii-procedura-radierii-inscrierii-din-registrul-de-stat/

12 iulie 2020