Vizita la copil pe timp de pandemie

2 aprilie 2020 85

Buna ziua. Sunt divorțată, tata copilului are grafic de intrevederi cu acesta, și anume o dată pe săptămână în prezența mea (copilul are 4 ani). Intrebarea mea este: pe timp de pandemie cu coronavirusul, tata are dreptul să vina in vizita la copil? Problema este că nu îl pot invita în casă din cauza conflictului dintre el și părinții mei, în casa cărora stau acum cu copilul. Prin urmare, se poate vedea cu copilul numai afară. În plus, el stă la gazdă cu alți băieți. Mă tem de o eventuală infectare. Am dreptul să îi interzic vizitele pe timp de carantină? Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Sorina,

Conform Codului Familiei părintele care locuieşte împreună cu copilul nu are dreptul să împiedice contactul dintre copil şi celălalt părinte care locuieşte separat, cu excepţia cazurilor cînd comportamentul acestuia din urmă este în detrimentul intereselor copilului sau prezintă pericol pentru starea lui fizică şi psihică.

Dvs nu puteti îngrădi... mai detaliat tatăl de copil oricum. Trebuie însă să respectati măsurile recomandate de Ministerul Sănătății cu privire la prevenirea răspândirii COVID-19.

2 aprilie 2020
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Nu trebuie sa ii interziceti vizitele, dar vorbiti cu tatal frumos sa nu vina acum, mai ales ca interactioneaza indeaproape cu alte persoane si nu aveti certitudine ca toti respeta normele sanitare si nu sunt infectati. Cautati o solutie amiabila acestei situatii.

2 aprilie 2020