Voi avea problemi la iesirea din Cehia spre Moldova

4 septembrie 2021 72

Buna ziua. Ma aflu in Cehia de vreo 10 zile si m-a prins politia lucrand, mi-a deschis dosar penal pentru ca lucram fara de viza (numai cu pasaport biometric). Mi-au spus ca imi vor veni in Moldova la adresa de domiciliu doua scrisori pe parcursul a doua luni. Dupa a doua scrisoare, va incepe interdictia pe termen de sase luni. Cat timp ma mai pot afla in Cehia? Pot sta in Cehia in aceasta situatie sau trebuie sa plec in Moldova?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna dpna Tatiana, organele de poliție din Cehia nu v-au pus interdicție din ziua cînd ați fost prinsă înseamnă DVS sunteți în drept să vă aflați în Cehia, nu este rost să plecați la Moldova. Ca atare, ei n-o să cunoască ați primit DVS scrisorile.

5 septembrie 2021