Voi fi băgat la închisoare din cauza datorilor?

24 iulie 2020 323

Bună ziua, stimaţi juriști. Am multe datorii, pentru 9 credite, penălităţile se acumulează în fiecare zi. Nu am achitat creditele și datoriile acumulate de aproape 2 ani. Până acum s-au adunat datorii de aproape 200 mii de lei. Pot să ajung la închisoare din cauza datorilor?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna ziua Lilian,

Foarte puțin probabil. Sunt raporturi pur civile. Din pacate în Republica Moldova nu este reglementată insolvabilitatea persoanelor fizice (cum e în România). Aceasta ar fi o soluție bună pentru cazul Dvs.

24 iulie 2020

Citind răspunsul DVS., să înţeleg că voi fi judecat și băgat la puscarie ?

25 iulie 2020