Voi putea ieși din țară?

30 iulie 2021 76

Buna ziua. Nu am achitat un credit de 3-4 luni si creditorul vrea sa actioneze in justitie. O sa pot iesi din tara?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Interdicția de a parasi țara se aplica la demersul executorului cu acordul instanței de judecată.
Pentru o asemenea interdicție va trece ceva timp, dar poate nici nu va fi aplicată, totul depinde de caz.

Pentru a afla daca există o asemenea interdicție va puteți adresa la poliția de frontieră.

1 august 2021