Voi putea parasi tara fara probleme?

13 septembrie 2022 454

Buna ziua. Am contractat un credit in marime de 10.000 de lei, dar din pacate nu pot sa-l rambursez. Pe numele meu a fost pornit un dosar pentru incasarea silita a datoriei. Vreau sa plec peste hotare la munca ca sa achit datoriile. Voi putea parasi tara fara probleme?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Adelina, DVS puteți pleca,in cauza ceia, că instanța nu s-a pronunțat, adică nu este emisă o hotărâre. Ca mai apoi să ajungă la executorul judecătoresc, care e în drept să pronunțe o încheiere despre aplicarea interdicției. Executorul trebuie să apeleze în judecată, ca instanța să emită o încheiere... mai detaliat despre permisiunea executorului să emită încheierea menționată.

14 septembrie 2022