Voi putea recupera bunurile si banii?

18 aprilie 2018 46

Am trimis o suma de bani si 2 colete prin un baiat care lucreaza pe ruta Germania-Moldova. Am recipisa de la el ca pana pe 6 aprilie imi va intoarce totul, dar e o luna de cand ma duce in eroare, nu pot scoate banii si coletele. Am depus plangere la politia din Ungheni, dar vad ca nimic nu se intampla. Daca il dau in judecata, el o sa-mi restitue toata cheltueala pe avocat si drum? Voi putea recupera tot ce am transmis prin el? Ce sa fac?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Dacă aveți date ce țin de adresa aceatuia, trimiteți către el o scrisoare cu aviz prin care solicitați cele scrise de dvs mai sus, totodată somațil că în cazul în caz se eschivează în continuare de a-și îndeplini obligațiile conform recipisei va asumați dreptul să înaintați o cerere de chemare... mai detaliat în judecată unde va fi obligat la plata pentru asistență juridică cât și cheltuielile de judecată. Ulterior daca acesta nu va oferă un raspuns, adresațivă in judecată anexând toate aceste probe la cerere. În cazul în care nu aveți posibilitatea de al soma, adresațivă direct in instanța de judecată.

Astfel, aveți posibilitatea mare de a avea câștig de cauză.

19 aprilie 2018