Востановление свидетельства о браке через суд

10 ianuarie 2021 14

Как мне востановить через суд свидетельство о браке моих дедушки и бабушки которое сгорело вместе с архивом в 1944 году? Какие документы мне понадобятся для обращения в суд?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
e dificil de a oferi un raspuns în cîteva cuvinte, urmează a interpela informații de la arhive naționale și locale, de la primării și alte instituții care ar avea o tangență cu cazul, de identificat potențiali martori(ce drept e extrem de posibil să nu mai fie).
În cazul dat, e vorba... mai detaliat de o acțiune în constatare a faptului care urmează a fi înaintată în instanța de judecată pentru examinare, nu va fi ușor, posibil chiar nu se va soluționa pozitiv dacă instanța va considera că nu este probată solicitarea.

11 ianuarie 2021