Vreau sa aduc in Moldova marfa cumparata online in Italia

2 februarie 2018 109

Buna ziua. As dori sa va adresez o intrebare. Eu am o intreprindere individuala de comert. Daca eu cumpar bunuri de la un magazin online in Italia si le transport in Moldova intr-un tir de colete, se poate asa? Si daca se poate, de ce acte am nevoie?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Ar trebui să încheiați un contract de vânzare-cumpărare internațională de mărfuri, apoi un contract de expediție sau transport de mărfuri. Transportatorul va merge la locul indicat în contract de ridicare a mărfii, va primi de la Vânzător marfa și toate actele de însoțire a mărfii și le va aduce în... mai detaliat RM. La cererea expeditorului sau a transportatorului trebuie să le oferiți datele necesare despre încărcătură, și dacă este cazul să le dați indicații (scrise) cu privire la transportarea mărfii.
Totodată, din timp să contractați un broker vamal care să se ocupe de acte în vamă și să achitați din timp taxele necesare pentru a nu întâmpina dificultăți.

3 februarie 2018