Vreau sa aduc in tara un excavator de 3 tone

5 octombrie 2023 3

Buna ziua. Vreau sa aduc in tara din Marea Britanie un excavator de 3 tone. Care e procedura de introducere in tara a tehnicii de acest fel si ce cheltuieli ar trebui sa imi asum? Cat ma vor costa procedurile vamale si de ce depinde aceasta suma?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Oleg, în cazul DVS este necesar să apelați la Serviciul Vamal Republican ( mun. Chișinău, str. N. Starostenco 30 ) cu o cerere oficială, unde să indicați solicitarea DVS indicată în mesaj pentru a rpimi un răspuns oficial, ei te vor orienta modul trecerii, în ce sumă o... mai detaliat să intrați și alte întrebări. DVS o să dispuneți de un document la mână, în baza căruia o să aveți posibilitate să manivrați în țară.

6 octombrie 2023