Vreau sa aflu daca am interdictie de a parasi tara

3 martie 2018 356

Vreau sa aflu daca am interdictie de a parasi tara. Am un credit neachitat!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Pavel Digori
  • Student

Salut Ion!
Potrivit art. 64 din Codul de executare a Republicii Moldova, interdicţia de a părăsi ţara în cel mult 6 luni, prin excepție, se aplică printr-o încheiere de către judecător, la demersul executorului judecătoresc.
De asemenea, potrivit art. 100 alin. (1) din Codul de Procedură Civilă, cererea de chemare în judecată... mai detaliat şi actele de procedură se comunică participanţilor la proces şi persoanelor interesate, contra semnătură, prin intermediul persoanei împuternicite, prin poştă, cu scrisoare recomandată şi cu aviz de primire, prin intermediul biroului executorului judecătoresc sau prin alte mijloace care să asigure transmiterea textului cuprins în act şi confirmarea primirii lui, precum şi prin delegaţie judiciară.
De aici rezultă că instanța de judecată trebuie să se asigure asupra faptului că o astfel de încheiere să vă fie înmânată, ceea ce se poate realiza doar prin dovada semnăturii d-voastră, astfel în caz că nu ați fost anunțați despre o astfel de interdicție sau antrenat într-un astfel de proces nu aveți de ce să vă faceți griji.

3 martie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Ion,
Cu o asemenea solicitare vă puteți adresa la poliția de frontieră.
Practica din ultimii ani a instanțelor judecătorești privitor la aplicarea interdicțiilor de ieșire din țară arată că instanțele de regula refuză în aplicarea acestei interdicții.

4 martie 2018