Vreau sa aflu dacă în RM copiii care-si abandonează părinții în virsta și bolnavi, pot fi cumva trași la raspundere

3 iulie 2019 166

Bună ziua! Vreau sa aflu dacă în RM copiii care-si abandonează părinții în virsta și bolnavi, pot fi cumva trași la raspundere. Suntem 4 surori. Mama în virsta de 67 de ani a suferit AVC. Doua surori mai mici nu doresc sa contribuie ori sa aibă grija de mama ori sa plătească sa cautam un azil pentru batrani. Ce masuri putem lua?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
sancțiunenu există, însă codul familiei oferă următoarea posibilitate destul de reală, care se admite prin instanța de judecată.
Articolul 80. Obligaţia copiilor majori de a-şi întreţine părinţii
(1) Copiii majori apţi de muncă sînt obligaţi să-şi întreţină... mai detaliat şi să-şi îngrijească părinţii inapţi de muncă care necesită sprijin material.
(2) Dacă nu există un contract privind întreţinerea părinţilor inapţi de muncă care necesită sprijin material, problema achitării pensiei de întreţinere de către copiii majori se soluţionează pe cale judecătorească.
(3) Cuantumul pensiei de întreţinere se stabileşte de instanţa judecătorească într-o sumă bănească fixă plătită lunar, ţinîndu-se cont de starea materială şi familială a părinţilor şi a copiilor, de alte circumstanţe importante.
(4) La stabilirea cuantumului pensiei, instanţa judecătorească este în drept să ţină cont de toţi copiii majori ai părintelui respectiv, indiferent de faptul dacă acţiunea a fost pornită faţă de unul, cîţiva sau toţi copiii.
(5) Copilul poate fi eliberat de obligaţia de a-şi întreţine părinţii inapţi de muncă care necesită sprijin material dacă instanţa judecătorească va stabili că aceştia s-au eschivat de la îndeplinirea obligaţiilor părinteşti faţă de acest copil.
(6) Copiii ai căror părinţi sînt decăzuţi din drepturile părinteşti se scutesc de obligaţia de întreţinere a acestora.

3 iulie 2019