Vreau sa cumpar casa parintilor mei

24 septembrie 2023 5

Buna ziua! Vreau sa cumpar casa parintilor mei, care au decedat si nu au lasat testament. Suntem 5 copii. Ce trebue sa fac, daca avem doar actele de deces?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
pentru a putea îndruma, este necesar de a cunoaște cînd anume au decedat părinții?
totuși, în orice caz, urmează să vă adresați la notar pentru a moșteni, în dependență de data decesului procedura diferă (pînă la 01.03.2019 sau ulterior acestei date?).
Pentru început, la notar urmează să prezentați următoarele acte:
1.certificatul de deces;
2.... mai detaliat certificatul dvs. de naștere;
3. certificat despre ultimul loc de trai al decedaților (se eliberează la ASP - centrele Multiduncționale);
4. buletinul dvs.

25 septembrie 2023
Vladislav  Dobrea
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Atunci când persoana decedată nu a lăsat un testament, se aplică regulile moștenirii legale. Aceste reguli nu fac decât să intuiască voința prezumată a celui care a lăsat moștenirea. În acest caz, conform Codului Civil, patrimoniul persoanei decedate se distribuie între membrii familiei: copiilor – în cote egale și... mai detaliat soțului supraviețuitor, în cotă fixă de 1/4.
Vă recomand să vă adresați la notar , cu siguranță veți primi instrucțiunile potrivite pentru a acționa în mod corect și legal.

25 septembrie 2023