Vreau sa cumpar casa pe numele fratelui aflat peste hotare

17 septembrie 2016 95

Vreau sa cumpar o casa, dar sa o scriu dupa fratele meu, care este plecat peste hotare. Este posibil asa ceva de facut?

Jurist comments 2

Vladislav Mocanu
  • Student
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna, Ion.

Etapele pe care trebuie sa le parcurgeti:
1) Cumparati casa;
2) Fratele intocmeste o procura pe numele d-stra prin care va imputerniceste sa acceptati donatia din numele lui;
3) Donati casa;
4) Acceptati donatia in baza procurii;

Toate aceste etape pot fi incluse in 2 contracte diferite: Contracul cumparare si apoi cel de donatie;... mai detaliat sau in unul singur, in care veti indica ca beneficiar al casei pe fratele d-stra.

Cele bune.

18 septembrie 2016
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Mai simplu este sa obtineti o procura de la frate si sa incheiati contractul de cumparare a casei in numele fratelui. In majoritatea cazurilor, procura trebuie sa fie cu apostila. Fratele poate transfera banii pentru casa prin banca direct la contul vanzatorului indicat in contractul de cumparare.

18 septembrie 2016