Vreau sa cumpar in rate 50% dintr-o afacere

25 septembrie 2019 29

Buna ziua! Vreau sa cumpar in rate 50% dintr-o afacere cu conditia ca voi deveni proprietar dupa achitarea sumei integrale. Spuneti-mi, va rog, ce riscuri imi asum?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Constantin,

Pentru început, trebuie să studiați minuțios statutul Companiei, ultimile decizii ale adunării generale, pentru ca să vedeți dacă nu o să aveți impedimente ulterioare după ce procurați cota de 50%.

În ceea ce ține de tranzacția de cumpărare în rate, trebuie să vă asigurați că clauzele contractului sunt clar... mai detaliat formulate ca să nu existe interpretări duble. Să fie menționată modalitatea de transmitere a dreptului de proprietate și momentul când se realizează condiția de achitare. Să fie stipulate clauze de asigurare de risc, precum și garanții din partea vânzătorului.

Riscurile mereu există, de aceea este nevoie de inclus clauze speciale în contract pentru a le minimaliza.

Pentru consultație mai detaliată este nevoie de analizat concret contractul.

26 septembrie 2019