Vreau sa cumpar o casa

26 martie 2020 70

Buna ziua! Vreau sa cumpar o casa batraneasca. E obligatoriu sa construiesc alta noua tot in acelasi loc sau o pot face si langa cea veche? Multumesc anticpat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Gheorghe,

În cazul în care construiți o casă nouă, atunci trebuie să parcurgeți toată procedura legală (de la autorizație de construcție, certificat urbanistic etc pînă la înregistrare cadastrală nouă).

În cazul în care doar reconstruiți casa existentă, nu va fi necesar de parcurs pașii menționați mai sus. În cazul în... mai detaliat care o să măriți suprafața construcției va fi nevoie doar de modificat planul cadastral şi/sau geometric și ulterior rectificarea înscrierilor în registrul bunurilor imobile.

27 martie 2020