Vreau sa cumpar o masina cu numere romanesti

27 noiembrie 2018 41

Buna ziua. Vreau sa cumpar o masina cu numere romanesti, am buletin romanesc, dar o sa circul cu ea in Moldova. Ce taxe trebuie sa achit?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua.
Dacă posedaţi buletin de identitate romănesc păi atunci aveţi posibilitatea să procuraţi un autovehicul din RO, însă pe teritoriul RM vă veţi putea afla timp de 180 de zile cu achitarea taxei pentru folosirea drumurilor de către autovehiculul neînmatriculat în RM (vinieta).
Cu titlul de excepţie dacă posedaţi permis de... mai detaliat conducere RO, în cazul dat aveţi dreptul să vă aflaţi cu autovehiculul timp nelimitat cu condiţia achitării vinietei în sumă de 180 euro consecutiv 180 de zile sau 360 de euro timp de 1 an de zile.

27 noiembrie 2018