Vreau sa cumpar o masina cu numere straine

18 ianuarie 2023 244

Buna ziua. Vreau sa cumpar o masina cu numere straine care s-a aflat mai mult de 180 zile in Moldova. Daca o cumpar, voi putea sa intru in Moldova ca nou proprietar al masinii?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Maxim.
Dumneavoastră liber intrați în Moldova ca proprietar al mașinii numai că mașina nu va putea intra liber dacă deja s-a aflat pe teritoriul RM mai mult de 180 zile.
Va trebui să achitați drepturile vamale pentru a introduce mijlocul de transport în MD sau să așteptați perioada necesară ca... mai detaliat să fie din nou posibil accesul pentru 180 zile din 12 luni.

Cadrului legal național a fost ajustat la prevederile aqu-lui comunitar și la prevederile art. 9 alin. 2 Anexa C a Convenției privind admiterea temporară încheiată la Istanbul la data de 26 iunie 1990, conform căreia ”Mijloacele de transport de uz particular pot rămâne pe teritoriul de admitere temporară o perioadă continuă sau nu de 6 luni, în intervalul de 12 luni” respectiv evidența se duce pe mijloc de transport și nu pe proprietarul acestuia.
Baftă dumneavoastră.

19 ianuarie 2023