Vreau sa cunosc daca au dreptul sa procedeze astfel si cum pot sa insist ca sa fiu angajat

17 iulie 2019 46

Здравствуйте! У меня такой вопрос: я искал работу, меня пригласили на собеседование и дали листок и карточку чтоб я сделал все необходимые документы. Я все сдал, а когда пошел туда, мне сказали - извините и до свидания, мест нет.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Depuneți in acest sen o pligere la inspectoratul muncii privin practicile abuzive.

18 iulie 2019
Victor Baciu
  • Jurisconsult

Dumneavoastră dispuneți de garanții la angajare, refuzul angajatorului de a angaja urmând a fi întocmit în formă scrisă, pe care îl puteți eventual contesta în instanța de judecată.

În cazul dumneavoastră angajatorul a încălcat procedura, fapt pentru care puteți sesiza Inspectoratul de Stat al Muncii.

Pe viitor urmează însă să... mai detaliat țineți cont că, în cazul în care angajatorul a respectat toate procedurile, dumneavoastră nu puteți insista să fiți angajat (este la libera alegere a angajatorului să încheie cu dumneavoastră un contract individual de muncă sau nu, important este ca refuzul să fie întemeiat și prezentat în formă scrisă; și evitate cazurile de discriminare la angajare).

18 iulie 2019