Vreau să depun cerere de divorț

15 octombrie 2022 134

Bună ziua! Vreau să depun cerere de divorț, dar nu știu la care instanța să mă adresez (la care adresă). Domiciliul meu se afla pe strada Ion-Vodă-Viteazul. Am nevoie de programare pentru a depune cererea?

Jurist comments 1

Elena Botnaru
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună ziua, Elena!
Potrivit legislației în vigoare, desfacerea căsătoriei poate avea loc în fața organului de stare civilă, notarului sau pe cale judecătorească. Dacă întrebarea Dvs. este adresată în vederea desfacerii căsătoriei pe cale judecătorească, de regulă cererea se depune la instanța din raza de domiciliu a pârâtului, însă acțiunea de... mai detaliat desfacere a căsătoriei poate fi intentată şi în oricare dintre sediile instanței de la domiciliul reclamantului dacă în grija lui se află copii minori sau dacă deplasarea lui la instanţa de la domiciliul pârâtului întâmpină dificultăţi întemeiate. Pentru a răspunde corect la întrebarea. Dvs. este necesar să indicați localitatea, deoarece competența aparține judecătoriei din raza teritorială a domiciliului pârâtului, după caz reclamantului. Recomandabil este să nu indicați în mod public datele Dvs. cu caracter personal.

16 octombrie 2022