Vreau sa depun o plangere impotriva unui executor judecatoresc

20 mai 2020 853

Buna ziua. Vreau sa depun o plangere impotriva unui executor judecatoresc, care a sustras in mod ilegal bani din indemnizatia copilului in suma de 1.365 lei pe luna aprilie. Vreau sa-mi intoarca banii sustrasi si sa inceteze aceasta practica ilegala. Unde depun cererea si ce trebuie sa fac?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Bună ziua Veronica,

Depuneți o plângere la UNEJ (Uniunea Națională a Executorilor Judecătorești), mun. adresa Chișinau, str. Kiev, 3a, et.3 MD - 2068. Pentru ca executorul să fie tras la raspundere disciplinara.

La fel, puteti să vă adresati in instanta de judecată pe cale civilă pentru a solicita restituirea sumei sustrase.

20 mai 2020
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Concomitent, sesizați și Ministerul justiției, direcția profesii și servicii juridice departamentul executori judecătorești.
http://www.justice.gov.md/map.php?l=ro&idc=78

21 mai 2020