Vreau sa deschid o afacere de crestere a pasarilor

9 aprilie 2020 89

Vreau sa deschid o afacere de crestere a pasarilor pentru oua si carne cu o investie de 100.000 lei. Care ar fi procedura de infiintare a afacerii (SRL)? Pot avea sprijin din partea statului cu asa proiect? Cum functioneaza SRL (taxe, modalitatea de achitare, asigurari etc.)?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Vasile,

Înregistrarea persoanelor juridice se face la ASP. Pentru înregistrarea se prezintă:

-buletinele de identitate ale fondatorilor sau reprezentanţilor acestora, împuterniciţi prin procură autentificată în modul stabilit de lege, precum şi al administratorului persoanei juridice;
-cererea de înregistrare conform modelului aprobat de organul înregistrării de stat;
-hotărârea de constituire şi actele de... mai detaliat constituire ale persoanei juridice, în funcţie de forma juridică de organizare, în două exemplare;
-documentul ce confirmă achitarea taxei de înregistrare.

După efectuarea înregistrărilor în Registrul de stat administratorului ori împuternicitului său i se eliberează, după caz, următoarele documente:

-decizia organului înregistrării de stat;
-actele de constituire;
-extrasul din Registrul de stat;
-ştampila.

Persoana juridică se consideră înregistrată la data adoptării deciziei de înregistrare.

Taxele de înregistrare:

1,149 MDL - pentru 24 ore
4,596 MDL - pentru 4 ore

Există mai multe programe locale și internațioanale de susținere a afacerilor mici și mijlocii, cum ar fi de exemplu PARE 1+1.

9 aprilie 2020