Vreau sa deschid o agentie de turism

31 ianuarie 2021 370

Vreau sa deschid o agentie de turism. Ce trebuie sa fac, care sunt pasii? Mersi!

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Trebuie mai întîi să înregistraţi o întreprindere (SRL sau altă formă juridică). Potrivit art. 12 din Legea cu privire la organizarea şi desfăşurarea activităţii
turistice în Republica Moldova, Agenţiile de turism pot desfăşura următoarele activităţi:

a) comercializarea pachetelor turistice contractate de la turoperatori;

b) comercializarea serviciilor proprii, precum şi a serviciilor contractate de... mai detaliat la alte agenţii de turism licenţiate;

c) vînzarea serviciilor proprii altor agenţii de turism;

d) rezervarea şi comercializarea biletelor pentru diverse mijloace de transport, pentru spectacole şi pentru alte manifestări culturale.
Conform prev. art. 29 al Legii privind licenţierea unor genuri de activitate, activitatea de turism trebuie să fie efectuată doar în baza licenţei.

2 februarie 2021