Vreau sa deschid o patiserie

1 noiembrie 2022 80

Buna ziua. As vrea sa deschid o patiserie cu producerea placintelor. Ce este mai bine sa inregistrez: II sau SRL? De ce acte am nevoie? Am auzit ca responsabil de productie trebuie sa fie o persoana cu acte de brutar. Asa este?

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua,
Intreprinderea individuala implica costuri mai mici , iar procedura de inregistrare este mai simpla , insa raspundeti nelimitat cu tot patrimoniul personal.
Pentru initiere aveti nevoie sa inregistrati forma organizatorica dorita, sa obtineti mai multe autorizatii , precum autorizatia de functionare, autorizatia de mediu, autorizatia sanitar-veterinara , antiincendiara etc...
Referitor... mai detaliat la brutar, da, aveti dreptate , acesta are nevoie de calificare speciala, acest lucru reiese din HG 1209/2007 din 08.11.2007

Sper ca am facut un pic de claritate, pentru intrebari suplimentare si/sau ajutor ma puteti contacta pe email rotaru.help@gmail.com

2 noiembrie 2022