Vreau să deschid oficial/legal o afacere

1 septembrie 2018 214

Bună ziua, stimați juriști!
Vreau să deschid o afacere în Republica Moldova. Și în acest sens, am câteva întrebări:
1. Ce presupune adresa juridică a companiei? Pot să pun adresa mea de domiciliu? Și dacă da, atunci îmi puteți spune, vă rog, ce riscuri implică acest pas?
2. Neapărat trebuie să am angajat un contabil? Eu nu aș putea să îndeplinesc această funcție, dacă n-am (oficial) studii în contabilitate?
3. Trebuie să ai o anumită sumă de bani în contul firmei, la începutul afacerii? Dacă da, atunci ce sumă ar trebui să am?
Ce mai trebuie să știu pentru a iniția oficial o afacere? Vă mulțumesc mult pentru ajutor!

Jurist comments 2

Cristian Papanaga
  • Avocat

1. Sediul ( adresa juridică) poate coincide cu domiciliul dmn. Sediul este important pentru a recepționa informație, scrisori de la viitori parteneri, creditori, sa fiți citată etc. Dacă indicați adresa juridică care coincide cu adresa unui imobil ce vă aparține în proprietate, aceasta nu înseamnă că el devine proprietatea societății noi... mai detaliat constituite, adresa juridică reprezintă un punct de legătură fie comunicare între dmn. și alte persoane, de aceea riscuri nu ar trebui să fie. De asemenea, activitatea o puteți desfășura într-un alt spațiu.
2. FISCSERVINFORM, Banca etc. Trebuie să prezntați ordinul de numire a contabil, și el ar fi trebuit să fie remunerat. Pentru angajare în asemenea funcții legea prevede că angajatorul trebuie să solicite documente ce atestă calificarea.
3. Mai întai de toate trebuie să vă determinați cu forma de organizare a firmei ( persoanei juridice ) pe care vreți să o fondați reieșind din scopul propus și obiectul de activitate. Probabil că aveți în vedere capitalul social al societății. Dacă da, atunci nu sunt plafoane decât în cazul în care desfășurați anumite activități specifice. Dacă ați alegea între SRL sau întreprindere individuală, recomandăm să optați pentru SRL, dar posibil să fie suficentă și patenta.
4. Indicați mai multe detalii pentru ca să Vă oferim informația potrivită.
5. Ați putea citi și răspunsul la întrebarea ce urmează https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/initierea-unei-afaceri-magazin-de-haine-marfa-comandata-online
Baftă!

1 septembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Nu uitați să vă înregistrați ca operator de date cu caracter personal la CNPDCP. Prelucrarea datelor cu caracter personal fără a fi înregistrat constituie contravenție!
Mai multe detalii aflați accesînd www.datepersonale.md

1 septembrie 2018