Vreau sa divortez

16 iunie 2018 70

Sunt casatorita de 4 ani si am un copil de 8 luni. Din cauza ca nu gasim limba comuna cu sotul, ne certam permanent. El este plecat peste hotare, bani nu trimite si eu sunt singura care intretine copilul. El divort nu vrea categoric. Cum pot proceda? Care sunt primii pasi pentru a incepe procedura de divort?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Alina,
În cazul dat Dvs urmează să vă adresați cu o cerere de chemare în judecată, chiar dacă soțul nu este de acord să divorțeze.
În cererea pe care o veți depune trebuie să solicitați:
1. desfacerea căsătoriei
2. stabilirea domiciliului copilului minor cu dvs
3. stabilirea și încasarea pensiei de întreținere pentru... mai detaliat copilul minor.
4. cheltuielile de judecată

Cererea o puteți depune după locul dvs de reședință, în 3 exemplare. Indicați în cerere autoritatea tutelară din sectorul dvs.
În prealabil achitați taxa de stat și anexatți dovada la cerere.

Aici găsiti rechizitele pentru achitarea taxei de stat:
www.instante.justice.md

SUCCESE!

17 iunie 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Acordul lui de a divorța nu este obligatoriu fiind îndeajuns intenția dvs iar în rest urmând pașii enumerați mai sus de coleg.

17 iunie 2018