Vreau sa divorțez, dar mă aflu peste hotare

22 februarie 2021 29

Mă aflu în America și vreau să divorțez. Unde să apelez? Este posibil sa divorțez fără să mă aflu în Republica Moldova? De ce acte am nevoie și unde depun cererea? Mersi mult!

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Daca unul dintre soți este lipsa sau nu e deacord cu divorțul, atunci urmeaza sa va adresați in judecata cu o actiune si sa solicitați divorțul.
In judecata va puteti adresa singur, insa va fi dificil examinarea cauzei cit si se va tergiversa daca dumneavoastră o sa fiti lipsă. In acest... mai detaliat caz va adresati prin intermediul unui avocat.

22 februarie 2021
  • Jurisconsult

Buna dl. Nicolai, DVS trebue să angajați un avocat, care să miargă în istanță, unde v-a depune cererea de divorți, el știe cum.

22 februarie 2021
Viorel Dodan
  • Avocat
  • Alte domenii

Primul pas este, intocmirea unei procuri la Ambasada RM din regiunea in care locuiti d-voastra. In acea procura fie imputerniciti direct avocatul sa se ocupe de desfacerea casatoriei fie imputerniciti o ruda care sa incheie contractul de acordare a asistentei juridice cu avocatul din numele d-voastra. Mai departe deja este... mai detaliat mult mai usor , Avocatul din numele d-voastra perfecteaza cererea de chemare in judecata cu privire la desfacerea casatoriei , o depune in instanta , si tot avocatul va va reprezenta interesele la toate sedintele judiciare fara a fi necesara prezenta d-voastra in Moldova. Ulterior daca indicati in procura si dreptul de a ridica certificatul de divort de la ASP, atunci avocatul va putea sa ridice din numelel d-voastra si Certificatul de divort.Cererea de divort se depune conform vizei de resedinta a d-voastra din Moldova daca aveti copii minori la intretinere, daca nu aveti copii ,obligatoriu ve-ti depune cererea conform vizei de resedinta a sotului d-voastra.

22 februarie 2021