Vreau sa divortez, dar am un copil de 7 luni

10 februarie 2020 171

Buna ziua. Am un an de la casatoria civila si un copil de 7 luni. Vreau sa divortez, dar noi locuim intr-un apartament mic cumparat de ambii in timpul mariajului. Doresc sa aflu: daca el lucreaza, iar eu - nu, nu am niciun venit pentru ca stau acasa cu copilul (nici macar bani de concediu maternal nu iau), ce sanse am sa castig, ca mama, stabilirea domiciliului copilului cu mine, chiar si cu o custodie comuna? Multumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Practica judiciară moldavă de cele mai deseori chiar și în astfel de cazuri îi stabilesc cu mama, mai mult ca atît puteți solicita încasarea pensiei de întreținere a copilului minor pe lîngă divorț și stabilirea domiciliului copilului minor cu dvs.

10 februarie 2020