Vreau sa divortez, dar sotul e peste hotare

14 octombrie 2018 71

Vreau sa divortez, dar sotul e peste hotare de aproape un an. A zis ca degraba nu vine in tara si ca lui nu-i trebuie divort. Avem copil minor si apartament cumparat in timpul casniciei. E posibil sa divortez chiar daca el nu vine in tara? Apartamentul ambii nu vrem sa-l vindem. E posibil sa divortam fara a imparti apartamentul? Multumesc mult de raspuns!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Elena,
Da, este posibil să desfaceți căsătoria chiar și în absența soțului.
Pentru aceasta este necesar să vă adresați în instanța de judecată cu o cerere privind desfacerea căsătoriei și stabilirarea domiciliului copilului minor cu Dvs.
De asemenea puteți solicita stabilirea și încasarea pensiei de întreținere pentru copilul minor.
Referitor la partajul... mai detaliat averii dobândite în timpul căsătoriei îl puteți efectua ulterior.
Cererea de desfacere a căsătoriei o puteți depune la sediul instanței de judecată din raza domiciliului Dvs., iar la aceasta anexați originalul certificatului de căsătorie, dovada achitării taxei de stat (aveți de achitat 140 lei), copia certificatului de naștere al copilului, copia buletinului de identitate al Dvs., cererea se depune în 3 exemplare, iar un al 4-lea exemplat este pentru Dvs.

14 octombrie 2018