Vreau sa divortez, eu fiind gravida

29 ianuarie 2018 269

Cum pot sa divortez daca sunt insarcinata si ce urmari va avea divortul pentru mine si copil? Pot cere pensia pentru copil daca inca nu s-a nascut?

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Puteți cere divorțul fiind însărcinată și cere pensie alimentară pentru perioada sarcinii și îngrijirii copilului până la vârsta de 3 ani (dacă nu aveți alte venituri) și pensie alimentară pentru copil, care este plătibilă din momentul nașterii. În lipsa unui acord între părți, mărimea și modul de achitare a pensiei... mai detaliat alimentare se stabilesc de instanța judecătorească. Instanța va mai stabili, după caz, graficul de întrevederi cu copilul, partajarea averii comune etc.

30 ianuarie 2018