Vreau sa divortez si sa aduc copilul in Moldova

14 ianuarie 2022 88

Salut! Suntem cu toata familia in Italia, dar eu vreau sa dau la divort in Moldova si sa aduc copilul in Moldova. Am nevoie de un avocat care se poate ocupa de aceasta (ii dau toate imputernicirile necesare).

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Pentru divorț posibil sa va adresați la starea civila in Moldova sau la consulatul Moldovei in Italia.
Daca nu e posibil atunci adresați in judecată, din acte:
Buletine de identitate
Certificat de casatorie original
Certificat naștere copii
Daca nu sunt date, acestea pot fi interpelate de un avocat.
Stabiliți cu cine va fi stabilit domiciliul copilului.
Dupa... mai detaliat caz procură, inclusiv pentru înregistrarea hotarîrii la oficiul de stare civilă si obține certificatul de divorț.

15 ianuarie 2022