Vreau sa divortez, sotul nu este de acord

21 septembrie 2018 93

Buna ziua. Vreau sa stiu: ce acte pot anexa la cererea de chemare in judecata privind desfacerea casatoriei. Ma refer anume la certificatul de casatorie - stiu ca trebuie lasat originalul si copiie, insa nu stiu in ce mod se certifica copia. Mersi.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Copia poate fi certificată si de d-stră prin aplicarea sintagmei "copia corespunde originalului" cu înscrierea datei și semnătura pe fiecare filă. Totodată în acțiune faceți mențiunea că originalele copiilor vor fi prezentate în ședință. Am întîlnit asemenea cazuri, fiind acceptate de instanță.

Acte spre anexare:
Copia buletine,
Certificat căsătorie original,
Copia certificate naștere... mai detaliat copii dacă sunt,
Taxa de stat în original.

21 septembrie 2018