Vreau să fac actele pentru a prelua moștenirea

27 mai 2024 3

Bună ziua. Tatal meu a decedat în 2017 si nu a lăsat testament. Mama este plecată peste hotare de mulți ani. Eu ca moștenitor legal vreau să perfectez documentele pe casă, iar mama este de acord. De ce acte am nevoie și care este procedura?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua Andrian! Pentru aceasta trebuie să vă adresați în instanță. Actele necesare: 1. Certificat de deces pe numele tatălui dvs; 2. Certificat privind ultimul domiciliu; Acordul mamei pentru dvs. de a primi moștenirea; 4. Certificatul dvs. de naștere, 5. Alte acte în dependență de caz, (acte de proprietate, etc).... mai detaliat Pentru consultații apelați la tel. 069667845.

28 mai 2024
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

HRISTOS A ÎNVIAT!!! Este o procedură mai îndelungată pentru a intra în moștenire. Este necesar de o consultație, pentru suport juridic, apelați la nr. de telefon 069049267

29 mai 2024