Vreau să-i fac pașaport biometric copilului

9 iunie 2018 136

Buna ziua! Spuneți-mi, va rog: sunt in proces de divorț și vreau să-i fac pașaport biometric copilului. Pot să-l fac fără acordul soțului? Vreau să plec într-o vacanță cu copilul în România. La trecerea frontierei se cere procura că tatăl copilului mi-a dat acordul să ies din țară? Vă mulțumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Anastasia,
Nefiind încă divorțată puteți face actele de identitate ale copilului și fără acordul celuilalt părinte.
Puteți ieși cu copilul din țară, doar, pentru perioade de până la 90 zile calendaristice, în rest aveți necesitate de acordul tatălui care trebuie să îmbrace forma unei declarații notariale. În cazul în care tatăl... mai detaliat refuză o să fiți nevoită să vă adresați în instanța de judecată.

11 iunie 2018