Vreau să-l dau afară din casă pe un puscarias agresiv

4 mai 2019 37

Bună ziua. Am o problemă foarte delicată cu concubinul meu cu care am o fată de 25 de ani. El a făcut 4 ani jumate de pușcărie. El are casă, dar nu vrea să se ducă acasă de frica persoanelor cu care s-a certat (iar ulterior a făcut pușcărie din această cauză). El când s-a eliberat m-a rugat să-l ajut să-l primesc la mine acasă ca îi este frică să se ducă acasă la el din cauza vecinilor cu care el s-a bătut. Eu de milă l-am primit și acum, după 1 luna, îmi face rele, ma agresează verbal și mă amenință. Vă rog, sfatuiti-ma ce sa fac cu el. Eu nu i-am făcut viza de resedinta pe adresa mea, el nu are documente că locuiește la mine in casă. Ne amenință că dacă-l dăm afară, ne omoară. Nu se mai poate să trăim în teroare, eu și mama mea, care e foarte bătrână și bolnavă. Vă rog, ajutați-mă.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
pentru început discutați cal cu acesta și informațil că în caz că nu eliberează imobilul cît și vă mai ofensează sau agresează sub orice formă, veți alerta poliția.
Dacă discuția nu dă efect, atunci alertați poliția, și depuneți o plîngere privind acțiunile acestuia, fiind posibil eliberarea inclusiv a unei... mai detaliat ordonanțe de protecție, ultimului fiindui interzis sa se apropie de dumneavoastră cît și alte interdicții, pe care dacă nu le îndeplinește, e posibil să se mai odihnească la (răcoare).
Dacă nu se rezolvă, atunci e cazul de acționat în instanța de judecată cu solicitarea de evacuare forțată, cu ajutorul executorului cît și cu concursul poliției, acest fapt va duce la cumularea pe numele acestua de cheltuieli, de executare, cît și cu posibilitatea de a ajunge eventual iarăși la răcoare plus cu datorii.

4 mai 2019
  • Jurisconsult

D-na Elena, efectul cel mai bun vă adresați cu o plîngere la Inspectoratul de poliție și vă garantez că inspectorul de sctor vă soluționează chestea DVS în 5 min.

2 ianuarie 2020