Vreau sa ma angajez ca director de scoala!

20 septembrie 2018 114

Buna! Am absolvit facultatea la specialitatea Finante si banci. In prezent sunt in anul 2 la masterat, specialitatea Administrarea afacerilor. Vreau sa ma angajez ca director de scoala. E posibil daca nu am studii pedagogice?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Adresațivă cu cerere către Direcția de învățământ, sau ministerul învățământului, poate vă informează, deoarece e un domeniu specific.

20 septembrie 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Conform al. 5, art. 50, Codul Educaţiei:

Funcţiile de director şi de director adjunct se ocupă prin concurs, în baza criteriilor de competenţă profe­sională şi managerială. Regulamentul de organizare şi desfăşurare a concursului pentru ocuparea funcţiei de director şi de director adjunct se aprobă de Ministerul Educației, Culturii și Cercetării. Cel... mai detaliat puţin un director adjunct responsabil de procesul educaţional trebuie să aibă studii pedagogice.
(6) Directorul şi directorii adjuncţi ai instituţiei publice de învăţămînt general sînt numiţi în funcţie pentru un termen de 5 ani. La expirarea acestui termen, contractul individual de muncă al conducătorului încetează de drept, funcţia devenind vacantă.
(7) Directorul instituţiei de învăţămînt general încheie un contract individual de muncă cu organul local de specialitate în domeniul învăţămîntului, iar directorul adjunct – cu directorul instituţiei de învăţămînt general.
(8) Directorul instituţiei de învăţămînt general poate fi eliberat din funcţie înainte de expirarea contractului individual de muncă, în condiţiile şi temeiurile prevăzute de legislaţia muncii, precum şi în următoarele cazuri:
a) comiterea încălcărilor financiare;
b) nerespectarea deontologiei profesionale;
c) necorespunderea cu standardele în vigoare a managementului promovat;
d) încălcarea drepturilor copiilor, elevilor, angajaţilor şi părinţilor;
e) obţinerea repetată a calificativului „nesatisfăcător” la evaluarea instituţiei efectuată de către Agenţia Națională de Asigurare a Calității în Educație și Cercetare.

Servus

20 septembrie 2018