Vreau să mă exmatriculez

3 septembrie 2018 40

Sunt studentă la Colegiul Tehnologic din Chișinău la buget, dar vreau să-mi retrag documentele din cauză ca nu-mi place profesia și nu-mi convine sa lucrez după aceasta din obligație pe profesia asta timp de 3 ani și plus la aceasta mi-am făcut alte planuri de viitor în alt domeniu. Problema este ca mă amenință că trebuie să achit suma de 30.000 lei pentru a mă putia exmatricula și dacă nu achit - nu-mi vor da documentele.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Studiază contractul de studii, acolo sunt toate condițiile, drepturi si obligații.
În caz ca contractul nu prevede amenzi, nu sunt în drept de a te reține, înainteaza plîngeri la minister și poliție, în cel mai rău caz urmeaza o acțiune în judecată.
Studiază amănunțit contractul.

3 septembrie 2018