Vreau sa-mi aduc copiii in Italia

23 iulie 2019 17

Buna ziua. Am o intrebare: vreau sa-mi aduc copiii in Italia. Pot să dau doar eu (mama) acordul, sau trebuie să-l dea și tatăl care este in Germania? Va multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună!

Legea 269/1994 prevede că în cazul în care minorul pleacă să se domicilieze în străinătate, este necesar consimţămîntul, exprimat prin declaraţie, al ambilor părinţi ale căror semnături se legalizează notarial, iar în cazul altor reprezentanţi legali - consimţămîntul acestora, exprimat prin decizie a autorităţii tutelare.

Totodată, pentru perioade scurte pana la... mai detaliat 3 luni, aceiași lege spune că, minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.

Tatăl se poate adresa la un notar german sau la Consulatul RM din Germania pentru a vă elibera o asemenea declarație.
Refuzul tatălui de a elibera o asemenea declarație poate fi contestat în instanța de judecată.

http://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=99482&lang=ru

Succes.

27 august 2019