Vreau să-mi deschid o afacere

26 februarie 2018 97

Buna! Am o livadă acasă, destul de mare și aș vrea să mă extind, să vând roada, legal, să plătesc impozite la stat, să angajez oameni oficial ca să nu am probleme cu autoritățile. Dar nu știu cum e procedura. Și dacă vând ilegal și mă pârăște vreunul, ce pățesc atunci?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dle Ilie,
În cazul în care nu vă aduceți actele în regulă, riscați să fiți atras la răspundere contravențională sau poate chiar penală pe mai multe capete de acuzare printre care: practicarea ilegală a activității de întreprinzător, eschivarea de la plata impozitelor, pentru plata salariului în plic, munca nedeclarată,... mai detaliat etc....
Ați putea să înființați o societate cu răspundere limitată sau o întreprindere individuală.

26 februarie 2018