Vreau să-mi iau concediu din cont propriu pentru a o îngriji pe mama care urmează tratament oncologic

30 noiembrie 2019 42

Buna ziua. Mama este diagnosticată cu cancer de pancreas. A stat în secția de chirurgie. A fost externată și îndreptată la spitalul oncologic Chișinău. La moment, primește tratament la oncologul raional din Cahul. Are nevoie de o persoană care să o îngrijească. Vreau să-mi iau concediu din cont propriu. Am eu acest drept?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Aveti dreptul la concediu neplatit. Explicati-i angajatorului situatia.
Acest tip de concediu se acorda doar cu acceptul angajatorului.

30 noiembrie 2019