Vreau să plec cu copilul în Anglia

22 iulie 2019 33

Buna ziua. Mama are acte romanesti, copilul - moldovenesti. Vrem sa plecam in Anglia, copilul cu viza. Suntem divorțați, copilul are domiciliul stabilit cu mama. Tata nu este de acord sa plece copilul. Întrebarea mea este - ce consecințe ma așteaptă? Poate sa ne dea in judecata ca am scos copilul din țara? Doar nu l-am furat, îmi schimb locul de trai.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Schimbarea permanentă a locului de trai peste hotarele țării se face exclusiv cu acordul celuilalt părinte.
Totuși prin instanță se poate de obligat de a oferi acest cord in lipsa voinței părintelui, sub anumite condiții.

23 iulie 2019