Vreau sa plec cu copulul meu minor in vacanta in Turcia

19 iulie 2019 228

Suntem romani, locuim in Londra si vreau sa plec cu copulul meu minor de 9 ani in vacanta in Turcia. Imi trebuie procura din partea tatalui, va rog sa-mi spuneti?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

În acord cu prevederile Legii 269/1994 cu privire la intrarea și ieșirea în Republica Moldova "Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură... mai detaliat se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.".

Succes.

28 august 2019