Vreau sa plec cu fetita in vacanta peste hotare

7 iunie 2020 634

Buna ziua! Am o fetita de 5 ani. In urma divorțului, ea a ramas la mine, însă custodia este comuna. Doresc sa plec cu ea in vacanta peste hotare. Tatăl ei nu dorește să-mi dea procura nici sa-i fac pașaport, nici sa ies cu ea din tara. Ce pot face in acest caz?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.

In... mai detaliat partea ce tine de obținere a acordului celuilalt parinte de plecare sau perfectare acte, daca o solutie amiabila nu e posibilă, se poate de actionat in instanța de judecată, hotarirea substituind acest acord.

Suplimentar puteti contacta pentru detalii poliția de frontieră, sunt receptivi.

8 iunie 2020
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Alina!

În cazul în care instanța de judecată a dispus stabilirea domiciliului permanent al copilului cu Dvs nu presupune că custodia copilului este comună!
În general nu operăm cu sintagma „custodia” ci stabilirea domiciliului, iar părinții chiar dacă locuiesc separat de copil păstrează aceleași drepturi și obligații în raport cu copiii... mai detaliat săi, cu anumite condiții.

În vederea perfectării actelor de stare civilă, actelor de identitate și documentului de călătorie (pașaportului) acordul tatălui nu este necesar.
Accesați link-ul de mai jos și vedeți taxele și actele cerute de Agenția Servicii Publice la perfectarea pașaportului pentru minori, în dependență de vârsta acestora.

http://asp.gov.md/node/1446

Succes.

9 iunie 2020