Vreau să plec de acasă, dar nu vreau să fiu adus înapoi cu forța

24 iulie 2023 4

Bună ziua. Dacă am 19 ani și vreau să fug de acasă, mă pot aduce cu forța înapoi, chiar dacă anunță poliția și mă caută?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Ați atins majoratul și puteți acționa conform propriei dorințe. Nimeni nu are dreptul să vă priveze de libertate sau să comită alte acțiuni care ar duce la restrângerea drepturilor Dvs. Nu vă poate aduce înapoi cu forța și poliția nu are dreptul să intervină.

25 iulie 2023