Vreau să privatizez una din boxele de la subsol

21 decembrie 2023 2

Bună ziua. Vreau să știu dacă am dreptul să privatizez o boxă din subsolul blocului, care este situată chiar sub apartamentul meu. Blocul este gestionat de către I.M.G.F.L.13, iar la moment de boxa în cauză se folosește un alt vecin, de la alt etaj. De boxele menționate se folosesc acei care le-au acaparat primii, fără a le privatiza. Este adevărat că aș avea proritate, daca boxa este situată sub apartamentul meu? Aș vrea să acționez legal. Care este procedura și unde trebuie să mă adresez. Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Irina, bună ziua,

Această „boxă” după cum ați denumit-o reprezintă o parte a spațiilor comune și nu poate fi privatizată.

Modul de folosire a spațiilor comune se stabilesc de statutul și regulamentul asociației de coproprietari.
Întrucât ÎMGFL 13 este în procedură de insolvabilitate ca și celelalte ÎMGFL-uri, este necesar să creați o asociație... mai detaliat de coproprietari și să stabiliți regulile de folosire ale spațiilor comune.

Cu respect,
Igor Brinișter

22 decembrie 2023