Vreau sa renunţ la un proces,cum o pot face?

11 aprilie 2018 78

Am un dosar penal de mai bine de 5 ani, art. 189 CP. Sunt în calitate de parte vătămată. Vreau să mă dezic de aşa judecată, care cred că numai la noi în Moldova poate să dureze atâta timp. Cum o pot face, de la ce să încep?

Jurist comments 2

  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Nu puteti nicicum sa renuntati la proces. Mai mult, riscaţi sa fiti tras la raspundere penala pentru eschivarea de la darea declaratiilor la faza urmaririi penale sau in instanta de judecata. In cel mai bun caz ati putea sa depuneti o cerere in instanta de judecata prin care sa solicitati... mai detaliat ca examinarea cauzei sa se faca in lipsa dvs (in cazul in care dvs ati fost deja audiat). Totusi, nu este exclus sa fiti citat din nou atunci cand cineva din parti solicita audierea dvs suplimentara sau pentru a se concretiza anumite lucruri.

11 aprilie 2018
  • Jurisconsult

Dl. Ion, nu fgiindcă ațiunele DVS nu nimerest pe art. 109 CP - Împăcarea
(1) Împăcarea este actul de înlăturare a răspunderii penale pentru o infracţiune uşoară sau mai puţin gravă, iar în cazul minorilor, şi pentru o infracţiune gravă infracţiuni prevăzute la capitolele II – VI,... mai detaliat la art. 264 alin. (1) din Partea specială, precum şi în cazurile prevăzute de procedura penală, dacă persoana nu are antecedente penale pentru infracţiuni similare comise cu intenţie sau dacă în privinţa sa nu a mai fost dispusă încetarea procesului penal, ca rezultat al împăcării, pentru infracţiuni similare comise cu intenție în ultimii cinci ani.
[Art.109 al.(1) modificat prin LP233 din 08.11.18, MO448-460/07.12.18 art.731]
[Art.109 al.(1) modificat prin LP130 din 09.06.16, MO206-214/15.07.16 art.446]
(2) Împăcarea este personală şi produce efecte juridice din momentul pornirii urmăririi penale şi pînă la retragerea completului de judecată pentru deliberare.
(3) Pentru persoanele lipsite de capacitate de exerciţiu, împăcarea se face de reprezentanţii lor legali. Cei cu capacitate de exerciţiu restrînsă se pot împăca cu încuviinţarea persoanelor prevăzute de lege.
(4) Împăcarea nu se aplică în cazul persoanelor care au săvîrşit asupra minorilor infracţiuni prevăzute la art. 171–1751, 201, 206, 208, 2081 şi 2082. În caz dacă DVS deja ați depus declarații în instanță, rpintr-o cerere treimisă în instanță puteți să solicitati să nu mai fiți citat în instanță, deoarece DVS deja ați depus declațiile cuvenite și mai mult nu aveți ce dăuga.

6 ianuarie 2020