Vreau să schimb numele de familie al copilului

18 aprilie 2021 39

Bună ziua. Am divorțat de primul soț acum 5 ani. De atunci acesta achită pensie alimentară copilului nostru comun. Acum el vrea ca eu să renunt la pensia alimentară cu condiția că îsi dă acordul ca eu să schimb numele de familie al copilului. Este posibil să-i schimb numele copilului și să-i dau numele de familie al soțului cu care trăiesc în prezent? Care este procedura pe care trebuie s-o urmez?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna d-na Oxana, eu vă atenționez ce spune Codul familiei Articolul 56. Schimbarea numelui de familie şi prenumelui copilului

(1) În baza cererii comune a părinţilor (sau a unuia dintre ei), organul stare civilă poate schimba numele de familie şi/sau prenumele copilului care nu a atins vîrsta de 16 ani.

(2) În... mai detaliat caz de litigiu între părinţi, problema privind schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului este soluţionată de către organul stare civilă, cu concursul autorităţii tutelare locale în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul minorul, ţinîndu-se cont în exclusivitate de interesele copilului.

(3) Schimbarea numelui de familie al ambilor părinţi atrage după sine schimbarea numelui de familie al copilului, iar în cazul schimbării numelui de familie al unuia dintre părinţi, numele de familie al copilului poate fi schimbat în baza acordului comun al părinţilor. În lipsa unui atare acord, decide autoritatea tutelară locală.

(4) Schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului care a atins vîrsta de 10 ani se face, în toate cazurile, cu acordul acestuia.

19 aprilie 2021
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. În acest caz trebuie soțul dvs. să înfieze copilul iar tatăl firesc al copilului să dea acordul la înfiere.

20 aprilie 2021