Vreau sa stiu daca copilul minor a iesit din tara cu tatal

22 octombrie 2019 20

Buna ziua. Nu mai traim cu sotul, dar nici nu suntem divortati. El a luat copilul la el, dar am aflat ca ar fi plecat peste hotare. E posibil ca a luat copilul peste hotare? Vreau sa stiu daca au trecut frontiera. Cum pot afla acest lucru?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Pentru a afla acest lucru adresați-vă la Poliția de frontieră!
În lipsa stabilirii domiciliului permanent al copilului cu Dvs. acțiunile tatălui copilului nu constituite contravenție sau infracțiune!
Mai mult decât atât, tatăl este în drept sa iasă cu copilul din țară pentru un termen de pana la 3 luni, nu și... mai detaliat în scopul de a stabili domiciliul permanent al copilului peste hotare.

22 octombrie 2019