Vreau sa trec la serviciu de la un salariu întreg la 0,75

16 decembrie 2019 46

Buna ziua. Vreau sa trec la serviciu de la un salariu întreg la 0,75. Motivul este să-l pot îngriji pe tata, care are probleme de sănătate. Noi locuim in doi cu tata. De curând a murit mama. Tata are 77 ani. Are mai multe probleme de sănătate - adenom de prostată, gonartroză la ambii genunchi (se deplasează cu dificultate ), diabet zaharat de tip 2.
Din punct de vedere al legislației, motivele mele sunt întemeiate ?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Motivele sunt intemeiate.
Discuta cu angajatorul.
De ce vrei sa treci anume la norma de 0,75?
Ai putea sa negociezi cu angajatorul un alt grafic de munca, la aceleasi conditii de salarizare.

16 decembrie 2019

Buna ziua. Vreau sa trec pe 0,75, că să fiu mai mult timp acasă, să-l ajut pe tata.

17 decembrie 2019